Blog firmy Mlekotest

Właściwości mleka surowego

Właściwości mleka surowego

Mleko surowe, czyli, mleko, uzyskane z gruczołów mlecznych zwierząt hodowlanych, niepodgrzane do temperatury 40oC i niepoddane innego rodzaju obróbce technologicznej, wciąż budzi pewne obawy. Składające się  w 88% z wody oraz w 12% z suchej substancji, czyli tłuszczów, białek, laktozy i soli mineralnych, posiada swoich zwolenników oraz przeciwników. 

czytaj całość »

Jak powstaje słodki twaróg?

Jak powstaje słodki twaróg?

Twaróg to produkt, który znajdziemy na wielu półkach sklepowych. Doceniamy jego wyśmienity smak i prozdrowotne właściwości, dlatego chętnie sięgamy po różnego jego formy. Jednak jak powstaje ten biały przysmak? I jak to możliwe, że przybiera tak wiele postaci, od słonego twarożku, aż po słodki twaróg do wypieków

czytaj całość »

Czym cechują się szczepionki mleczarskie?

Czym cechują się szczepionki mleczarskie?

Jogurty, sery, twarogi - kto z nas nie sięga po nabiał? Te najwyższej klasy produkty, które tak cenimy, są efektem naturalnych mechanizmów, przebiegających pod okiem fachowców. Do ich uzyskania niezbędne są szczepionki mleczarskie, które rozpoczynają cały proces powstawania produktu. Czym one są i jakie właściwości wykazują?

czytaj całość »

Charakterystyka inkubatorów do mleka

Charakterystyka inkubatorów do mleka

Mleko krowie mimo licznych kontrowersji wciąż zajmuje istotne miejsce w diecie człowieka. Jeśli nie pijemy samego mleka, to chętnie spożywamy przetwory mleczne. Ważne jest, aby mleko dostarczane do przetwórców, a później do konsumentów nie zawierało żadnych substancji szkodliwych. Dlatego znaczące jest kontrolowanie jego jakości, które można przeprowadzić przy pomocy analizatora mleka.

 

czytaj całość »

Zasady doboru kultur mleczarskich

Zasady doboru kultur mleczarskich

Mleko to wciąż ważny składnik diety wielu osób. Znajduje ono uznanie jako napój – w swej niezmiennej postaci, poddane jedynie pasteryzacji. Jednak o tym, że stanowi tak ważny składnik w piramidzie odżywiania, decydują zdolności mleka do fermentacji i możliwość wytwarzania innych produktów. Współczesna branża mleczarska, by w pełni wykorzystać zalety mleka stosuje podczas jego przetwarzania kultury mleczarskie, których dobór rządzi się pewnymi prawami.

czytaj całość »

Jakie standardy muszą spełniać powłoki do sera?

Jakie standardy muszą spełniać powłoki do sera?

Powłoki do sera pełnią szereg ważnych funkcji. Ich zadaniem jest ochrona sera przed różnymi czynnikami. Przede wszystkim jest to ochrona przed negatywnym wpływem mikroflory, lecz powłoka też dba o to, by ser nie utracił wilgoci. Powłoka do sera chroni go też przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz dodaje produktowi walorów estetycznych, co przekłada się na jego lepszą sprzedaż. Co warto wiedzieć o powłokach do sera?

czytaj całość »

Na czym polega bioprotekcja mleka?

Na czym polega bioprotekcja mleka?

Nawet osobom, które niezwiązane są z branżą mleczarską, zdarzało się usłyszeć zwrot „bioprotekcja mleka”. Nic w tym dziwnego. Szczepionki mleczarskie mają ogromny wpływ na wyroby mleczne, które spożywamy. Czym dokładnie jest bioprotekcja mleka i dlaczego jest nam potrzebna? Sprawdźmy!

czytaj całość »

Jakie mleko jest uznawane za zdrowe?

Jakie mleko jest uznawane za zdrowe?

Chociaż od kilku lat trwają dyskusje o tym, czy mleko krowie ma rzeczywiście wartość dietetyczną dla człowieka, wciąż przedstawiane są dowody na to, że dostarcza ono nam wielu składników odżywczych. Wbrew pozorom mleka krowiego nie można łatwo zastąpić mlekiem roślinnym (które mlekiem jest tylko z nazwy).

czytaj całość »

Czym leczyć krowę?

Czym leczyć krowę?

Na mastitis, czyli schorzenie gruczołu mlekowego co roku choruje około 20-50% krów w Polsce. Wiele mówi się o tym, że w walce ze schorzeniem najskuteczniejszy jest antybiotyk. Jednak jeśli dostanie się on do mleka, a mleko to trafi do zakładu mleczarskiego, właściciel krowy może ponieść poważne konsekwencje. Jak więc prawidłowo leczyć krowy?

czytaj całość »

Jakie bakterie znajdują się w mleku?

Jakie bakterie znajdują się w mleku?

W wyniku braku odpowiedniej higieny doju mleko surowe może zostać zanieczyszczone enzymami pochodzenia bakteryjnego. Ich rozwój prowadzi do obniżenia jakości mleka i wytwarzanych z niego produktów. Całkowite wyeliminowanie mikroorganizmów z mleka nie jest możliwe, jednak ogólna liczba drobnoustrojów jest wyraźnie określona w rozporządzeniach Komisji Europejskiej. Sprawdźmy, czy w mleku znajdują się tylko niepożądane bakterie i w jaki sposób można zbadać ich ilość?

czytaj całość »

Metody badania sera

Metody badania sera

Produkcja serów twarogowych i podpuszczkowych ma bardzo długą historię. Początkowo wykorzystywano w tym celu tylko mleko owcze i kozie, współcześnie największy udział ma oczywiście mleko krowie. Na cechy użytego surowca i w efekcie jakość gotowego produktu mają wpływ nie tylko warunki klimatyczne i tradycja wyrobu, ale również skład pasz dla zwierząt hodowlanych. W czasach obecnych bardzo ważne są zagadnienia bioprotekcji sera i analizy jego składu. Badania sera wykonuje się w odniesieniu do właściwości sensorycznych, fizykochemicznych oraz biologicznych.

czytaj całość »

Jak badać mleko we własnym zakresie?

Jak badać mleko we własnym zakresie?

Analiza mleka to regulowany prawem obowiązek każdego producenta mleka surowego. Przed przekazaniem surowca do konsumpcji lub dalszej produkcji musi on zostać poddany analizom biologicznym i fizyczno-chemicznym. Ich celem jest między innym określenie cech sensorycznych, ilości drobnoustrojów i komórek somatycznych oraz potwierdzenie braku obecności mikroorganizmów, antybiotyków i substancji hamujących. Wielu hodowców zadaje sobie pytanie czy badanie mleka można przeprowadzić na własną rękę?

czytaj całość »

Analizatory do mleka. Czym są i jak działają?

Analizatory do mleka. Czym są i jak działają?

Analizatory do mleka wykorzystywane są do kontrolowania i normalizowania mleka, których celem jest nie tylko uzyskanie najwyższej jakości produktu, ale także optymalizacja wykorzystania surowców. W ten sposób ryzyko dopuszczenia do procesu produkcyjnego zafałszowanego mleka można ograniczyć do minimum. Analizatory do mleka są wydajne i niezawodne, a ich układ przepływowy wyjątkowo wytrzymały.

 

czytaj całość »

Dlaczego mleko poddaje się analizie?

Dlaczego mleko poddaje się analizie?

Mleko surowe w przemyśle mleczarskim poddawane jest analizom mikrobiologicznym, cytologicznym i biochemicznym. Ich celem jest otrzymanie produktu najwyższej jakości, który po spożyciu nie wywoła u konsumentów niepożądanych reakcji. Właściwości mleka muszą być odpowiednie także dlatego, że jest ono składnikiem wielu innych produktów i nie może negatywnie wpływać na ich finalną jakość. Mleko i produkty mleczne muszą spełniać restrykcyjne wymagania, określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl