Kultury bakterii w jogurtach i kefirach

Kultury bakterii w jogurtach i kefirach

W produktach mlecznych, czyli w jogurtach i kefirach, znajdują się pożyteczne kultury bakterii, które wspomagają pracę jelit oraz całego układu pokarmowego. Czym są i na czym polega ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm? Sprawdź w naszym wpisie!

Kultury bakterii, czyli właściwie co?

Na żywe kultury bakterii w jogurtach oraz kefirach składają się starannie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego, dodawane w trakcie produkcji mlecznych przetworów. Bakterie osiedlają się i rozmnażają w jelitach, wzmacniając naturalnie występującą w nim mikroflorę. To właśnie ona jest barierą ochronną dla chorobotwórczych drobnoustrojów i odpowiada za prawidłowe trawienie. Mikroflora jelitowa wytwarza także ważne dla organizmu witaminy:

  • B2,
  • K.

Komu w szczególności zaleca się spożywanie jogurtów i kefirów?

Przetwory mleczne powinny stanowić składnik codziennej diety każdego z nas. Warto po nie sięgać zwłaszcza po zakończeniu kuracji antybiotykowej, lekarstwa bowiem niszczą florę bakteryjną w jelitach. Osoby narażone na długotrwały stres także powinny włączyć w swój jadłospis jogurty i kefiry; florze bakteryjnej zagraża również przedłużające się napięcie psychiczne. Jeśli nie tolerujesz laktozy lub cierpisz na wrzody żołądka nie wahaj się i codziennie wypij jogurt, lub kefir.

Jak sprawdzić, czy mleko jest mlekiem wysokiej jakości?

Jakość jogurtów oraz kefirów zależy w dużej mierze od jakości mleka, z którego są produkowane. Dlatego, będąc hodowcą, warto sprawdzać, czy produkowane mleko jest pozbawione antybiotyków. W tym celu polecamy zaopatrzenie się w oferowane przez nas Charm Dip Testy, które szybko wykryją antybiotyki z grupy betalaktamowej oraz tetracykliny. Testy zanurza się w badanej próbie mleka, a następnie poddaje dziesięciominutowej inkubacji. Po tym czasie można odczytać wynik. Warto także zaopatrzyć się w urządzenia do inkubacji mleka, z czterema stanowiskami i z oddzielnymi timerami. W takich inkubatorach jednocześnie przeprowadzisz badanie kilku próbek. W naszej ofercie posiadamy również urządzenia firmy Millkotester z dwunastoma stanowiskami z oddzielnymi wyświetlaczami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl