Po czym poznać jakość mleka?

Po czym poznać jakość mleka?

Jakość mleka poznaje się przede wszystkim po tym, czy zawiera ono w swoim składzie antybiotyki. Sprawdź, jakie testy pozwolą je wykryć oraz czym jeszcze cechuje się mleko dobrej jakości.

Na czym polega Charm-dip test?

Do wykrywania obecności antybiotyków w mleku służą specjalne, oferowane przez nas charm-dip testy. Dzięki nim rolnik oddający mleko do skupu może sprawdzić, czy w mleku nie znajdują się antybiotyki z grupy betalaktamowej oraz tetracykliny. Procedura przeprowadzenia testu jest bardzo prosta. Wystarczy zanurzyć test w badanej próbce mleka, a następnie poddać go dziesięciominutowej inkubacji. Wynik odczytuje się z elektronicznego czytnika.

Razem z testem na jakość mleka zalecamy zakup oferowanych przez nas urządzeń do inkubacji. Posiadają one cztery stanowiska z oddzielnymi timerami, umożliwiającymi badanie kilku próbek jednocześnie. Jeśli jesteś właścicielem większego gospodarstwa rolnego, zaopatrz się w dostępne w naszej ofercie inkubatory firmy Millkotester z dwunastoma stanowiskami z oddzielnymi wyświetlaczami.

Czym charakteryzuje się mleko dobrej jakości?

Mleko dobrej jakości, oprócz tego, że pozbawione antybiotyków, to także mleko, nierozcieńczone wodą i niepozbawione tłuszczu. Musi pochodzić od krów, u których nie stwierdzono gruźlicy, brucelozy lub innych chorób zakaźnych. Ponadto mleko powinno posiadać właściwe cechy organoleptyczne, a także musi być pozbawiane  substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi. Zgodnie z polskimi normami nie może zawierać w jednym mililitrze więcej niż 100 000 drobnoustrojów i więcej niż 400 000 komórek somatycznych. Nie wolno rozcieńczać go wodą. Mleko nie powinno być również przegrzewane.

Pamiętaj, że za antybiotyki w mleku grożą kary finansowe oraz zakaz dostarczania mleka do skupu przez określony czas. Jeśli ich podawanie jest konieczne, przestrzegaj czasu karencji, po którym można oddać mleko do skupu. Ponadto dokładnie płucz dojarki, gdyż na nich także znaleźć się mogą antybiotyki, zanieczyszczające mleko.

Aby natomiast zyskać stuprocentową pewność, że w oddawanym przez ciebie do skupu mleku nie ma antybiotyków, zaopatrz się oferowane przez nas testy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl